UPDATE (1/17/2024): Things are a little better for me financially now (sadly, because I'm now down to one dog. At least Winston had a good long life. . . .)First, Momo (the Chiweenie) loves the big kibbles, and she's only thirteen pounds. It could be because she first met them as treats that two other dogs were gobbling down and she is in fact a very mighty chewer (I have to get her dental treats in the next size up). I hear the folks saying their small dogs don't like them, but Momo is a small dog, too, and she is thrilled to be getting them as her regular diet.Second, I did a little recordkeeping and discovered that a pound of the big kibbles is about a hundred individual pieces, give or take three or four. The bag Momo recently finished had 517 kibbles (although toward the end I was combining much smaller kibbles to approximate the size of the average kibble). Just to help folks approximate how much food they need to buy if feeding by the kibble rather than the cup.My comments on the expense still hold. It's just that now that Momo is an only dog (as she has always wanted to be), I have more cash just for her. I have also discovered how expensive prescription diets are (Winston was on the kidney function diet toward the end)! I just wouldn't think a dental diet would be quite as expensive as a kidney one.ORIGINAL: I did try to feed it to my dog as her regular diet. She loved it, her teeth cleaned up; her breath didn't smell like anything at all. But at $6–7/lb . . . I try to not buy food that expensive for me!I do feed this as a treat when I can afford a bag, and all three of my dogs love it, although the other two's dental issues are less severe than the little one's. I cannot buy it at my vet's because it's too expensive to go that often (cab, $30 round trip), and if the vet ships it, the price is about the same.The food is great, it works brilliantly, the dogs love it, but there's no way I can keep feeding it, even as treats, with any kind of consistency. It's just too expensive.